Infobot učí o nástrahách na sítích

V předsemestrálním kurzu jsem se mimo jiné dozvěděla, jak se tvoří chatbot. S výsledkem jsem však nebyla vůbec spokojená. Nyní jsem se pokusila vytvořit chatbota nového, který bude propracovanější a bude využívat více možností, které SnatchBot.me – aplikace, v níž jsem chatbota tvořila – nabízí.

Nechtěla jsem tvořit chatbota jen tak “do šuplíku”, tak jsem se pokusila přijít s tématem, které by se dalo potenciálně využít i v praxi. Můj chatbot (se jménem Infobot) by tedy mohl potenciálně sloužit spolku Zvolsi.info. Kromě vzdělávacího charakteru by tak mohl mít i další funkci, například jako rozcestník některých blogových příspěvků a “doporučovač” obsahu ke čtení. Následující ukázka je jakýmsi prototypem, který bych do budoucna ráda jakkoliv vylepšila. Jeho tématem jsou sociální sítě informace čerpá především z Průvodce po sociálních sítích.

Hotový Infobot se (doufám) nachází v pravém dolním rohu této stránky, případně jej naleznete pod tímto odkazem.

Schéma průchodu

Zde můžete vidět tzv. Flowchart – schéma průchodu chatbotem, který jsem vytvořila pomocí online nástroje. Schéma je podstatné utvořit před samotným chatbotem, abychom se jako tvůrci při tvorbě neztráceli. Je to taková “mapa” a náš návod na to, jak chceme chatbota tvořit. Schéma jsem si vytvořila, podle něj pak dělala samotného chatbota. Avšak některé části jsem poté v původním flowchartu změnila zpětně, když jsem je v programu na tvorbu objevila.

Cílová skupina a vzdělávací cíle

Jak jsem již naznačila výše, chatbot by měl být umístěný na webu Zvolsi.info, jeho cílovou skupinou by tak mohl být jakýkoliv návštěvník zmíněného webu. Při samotné tvorbě chatbota jsem si definovala cílovou skupinu jako studenty střední školy s průměrným zájmem o sociální sítě (nejedná se tedy o odborníky, nicméně základní zkušenost se sociálními sítěmi se předpokládá). Této cílové skupině odpovídá volnější jazyk chatbota i témata. Využít ho mohou ale například i rodiče, kteří se zajímají o to, co jejich děti na sociálních sítích dělají.

Chatbot má tyto vzdělávací cíle:

Sebehodnocení

Líbí se mi, že jsem si vyzkoušela více funkcí, které aplikace umí a snažila se jich co nejvíce integrovat do svého chatbota. Také jsem si pohrála s nastavením chatbota a přizpůsobila například jeho barvy, automatické zobrazování první zprávy, zobrazování jména chatbota u každé zprávy apod. Celkově jsem nad jeho tvorbou strávila hodně času a snažila se ho propracovat do detailů. Netroufla jsem si zatím ale na použití matematických atributů, to bych radši nechala na případného dalšího chatbota. Na čem bych také měla příště více zapracovat jsou dle mého názoru vzdělávací cíle.

Autorka blogu
Příspěvek vytvořen 21

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek