Zajímavé předměty na MUNI

Čeho si na MUNI cením opravdu hodně, je pestrá nabídka předmětů a hlavně možnost si zapsat předměty i z jiných oborů a fakult. Studenti tak mohou získat širší rozhled v tématech, která je zajímají, ale nejsou předmětem jejich zvoleného studia. Cesta každého studenta k titulu může být naprosto jedinečná. V tomto článku představím některé zajímavé předměty, které jsem absolvovala, a prozradím svou zkušenost s nimi. Zmíním také další předměty, které jsem nezkusila, ale slyšela na ně skvělé reference od spolužáků.

Vypilujte češtinu

Hned v prvním semestru jsem si zapsala Kurz správného psaní pro nebohemisty. Tento předmět byl povinný pro studenty Filozofické fakulty, já jsem si jej jako studentka FSS zapsala dobrovolně. V kurzu jsme se učili pravopis. Nuda? Nikoliv. Ačkoliv mi čeština vždycky šla dobře, tak jsem se v předmětu dozvěděla spoustu nových záludností našeho mateřského jazyka. V jednotlivých cvičeních jsme se soustředili na opravdu zapeklité příklady a na různé chytáky. Doma jsme pak měli možnost si vše dobrovolně procvičit v e-learningu. Na cvičení se mnou chodilo i spoustu Slováků, kteří se chtěli naučit pořádně česky. Po absolvování má student možnost zapsat si navazující předmět – Vybrané problémy současné psané češtiny. Ideální pro ty, kteří si chtějí přivydělávat korekturami textů.

Hlavně nepodcenit angličtinu

Angličtina je velmi důležitá součást studia – mnoho studijních materiálů je právě v angličtině a informace do bakalářky se také hledají lépe, když se nemusíte omezovat pouze na český jazyk. MUNI naštěstí nabízí širokou škálu kurzů. Na začátku je potřeba splnit Adaptivní test, který vám prozradí, jaká je vaše aktuální úroveň angličtiny. Výhodou je, že se k němu můžete vracet, jak často jen chcete. I já si ho po letech ráda dělám a sleduji tak svůj posun.
 
V prváku jsem vyzkoušela Angličtinu online. Výhodou je, že není potřeba nutně dosáhnout nějaké úrovně, k zisku kreditů stačí průběžná snaha. Student si sám vyplňuje taková cvičení, která jsou pro jeho úroveň vhodná. Předmět lze také propojit s aplikací Duolingo a získávat tak body do předmětu díky používání této aplikace. Nevýhodou (a výhodou současně) může být nutnost vlastního sebeřízení a sebedisciplíny – záleží pak jen na vás, jak moc studiu dáte a kolik se toho naučíte.
 
V prváku jsem také vyzkoušela Angličtinu pro mediální studia a žurnalistiku, která není jen pro žurnalisty, ale pro všechny studenty Fakulty sociálních studií, kteří se chtějí zlepšit v anglickém psaní. Fakulta nabízí i další anglické předměty zaměřené na mluvení, prezentace, akademické psaní a další.
 
A před odjezdem na Erasmus jsem si zapsala Angličtinu pro studium a stáže, která mě připravila na psaní motivačního dopisu a na témata, která se týkají skoro všeho, co je na Erasmu potřeba – shánění ubytování, domlouvání se s učiteli, hledání cesty, nakupování. Nikdo mě pochopitelně nenaučil, jak si v cizině objednat pivo a najít si kluka, to už jsem musela vypilovat samostudiem. 🙂

Další cizí jazyky

Angličtinou to nekončí. MUNI nabízí velké množství jazykových kurzů. Osobně jsem vyzkoušela Německou gramatiku online a Ruštinu pro začátečníky – přiznám se, že ani jeden z předmětů jsem nakonec nedokončila. Jelikož se však jednalo o volitelné předměty, nebyl žádný problém si je zrušit, respektive neopakovat. Kurzy nejsou těžké, já si je však zapsala v semestru, kdy jsem toho měla moc a neměla jsem na ně bohužel čas. I na to je potřeba při zápisu předmětů myslet.
 
Pokud vás ale jiné jazyky zajímají, určitě do toho jděte, nabídka je skvělá. Kurzy v rámci výuky i nadstandardní placené najdete na stránkách Centra jazykového vzdělávání.
 

Sportu zdar

Přiznám se, že mě sport nikdy moc nebral. Na MUNI je nicméně povinný, musíte odcvičit dva semestry. Nabídka je opět zase tak velká, že si vybere i takový lenoch, jako jsem já. Během bakalářského studia jsem chodila na stolní tenis, naučila se žonglovat a ještě se navíc seznámila s acroyogou. Díky tělocviku na MUNI ale můžete také vyjet na lyže, chodit na procházky, do posilovny nebo hrát nějaký kolektivní sport. Vybere si zkrátka každý.

Rozšíření obzorů

Na začátku článku jsem slíbila i nějaké rozšíření vlastních obzorů. Většina předmětů nabízející základní přehled v určité problematice skrývá v názvu malou nápovědu, že jsou pro laiky. Vyzkoušet tak můžete třeba Českou politiku pro nepolitology, kde se dozvíte něco o současné české politice, Psychologii v běžném životě, Dějiny starověku pro neoborové studenty, Základy práva pro neprávníky. Podobných předmětů jsou na celé MUNI desítky. Magazín M navíc každý semestr zveřejňuje tipy na zajímavé předměty.

Diskuze

Přejít nahoru