Na předmět Design informačních systémů, rozhraní a interakcí (zkráceně DISRI) jsem se každý týden velmi těšila. Byl obohacující, zajímavý, zábavný. A velmi mě rozvinul. O designovém myšlení jsem před tím slyšela jen letmo a spojovala si jej jen s barevnými post-it papírky všude po zdech. DISRI mě do celého procesu uvedlo a dodalo mi nejdůležitější teoretické základy. Původně jsem šla na KISK čistě jen kvůli edtechové profilaci, tento předmět mě však nadchnul a ráda bych se i v designové profilaci alespoň trochu rozvíjela.
Předmět nebyl jen o frontální výuce, součástí byly diskuse, workshopy i hosté, zajímavým zpestřením také bylo Medium, na které jsme publikovali články. Tyto články mi velmi napomohly k hlubšímu pochopení témat, které byly na přednáškách zmiňovány. Vše jsem si poté vyzkoušela i v praxi, protože jsem se na konci semestru, kdy jsem měla vše teoretické v hlavě, zúčastnila designového sprintu na hacketonu EduHack 2021. Mohla jsem tak naučené vědomosti přetavit v dovednosti a hlavně v něco „hmotného“.
Předmět mě tedy nalákal k designu, a tak si v následujících semestrech ještě některé designové předměty zapíšu, zároveň budu také pracovat na vzešlém projektu z EduHacku a vědomosti získané v DISRI mi k tomu dobře poslouží.
Rozhovor s člověkem z praxe
Jedním z úkolů předmětu byl rozhovor s člověkem z designérské praxe. Mohl to být designér, vývojář, marketér… Vybrala jsem si svého kamaráda Vojtu Bruka, který pracuje na pozici Product Ownera produktu FlashSport. Příprava rozhovoru, jeho samotný průběh a zpracování mi zabralo obrovské množství času a bohužel jsem se nejdříve nevešla do stanoveného limitu. Rozhovor byl 4x delší než byl limit. Vše mi přišlo velmi zajímavé a bylo mi líto, kolik jsem toho vyškrtala.
Nakonec jsem rozhovor, troufám si říct, upravila do povedené podoby, sice jsem hodně škrtala, ale přesto, myslím, dává rozhovor smysl a nic podstatného v něm nechybí. A to, co se do něj nevešlo, mi alespoň zůstalo v hlavě a pomohlo mi, opět, představit si některé z probíraných témat v praxi. Díky rozhovoru jsem například pochopila, jak funguje agilní vývoj.
Článek: Kolaborativní design v on-line prostředí? Výběr užitečných nástrojů
Dalším úkolem bylo napsat seminární práci, konkrétně blogový příspěvek. Pro svůj článek jsem si vybrala téma kolaborativního designu v on-line prostředí. Toto téma považuju za velmi aktuální. Vyzkoušela jsem si v rámci rešerše mnoho nových nástrojů a vyzkoušela si také utvoření kurátorského výběru.
Odkazy na zmiňované nástroje:
Komunikace: Zoom, MS Teams, BlueJeans, Google Meet
Tabule: Jamboard, MS Whiteboard, Conceptboard, Workboard Drawboard project.
Plánování: Evernote, Google keep, OneNote, Todoist, Asana, Remember the milk, Trello, Freelo, Google kalendář, Doodle, Calendify, Bookstream, Bookafy
Kreativita: IdeaFlip, Mural, Stormboard, Miro, Coogle, MindMup, MindMaster.
Integrace: Integromat, Slack, MS Teams
Ukázka poznámek
Jen drobná ilustrace toho, že mě předmět opravdu velmi bavil 🙂




Hodnocení předmětu
- Nádherný vizuál prezentací
- Mnoho příkladů z praxe
- Upozorňování na souvislosti, opakování témat
- Medium jako studií materiál
- Zkouška formou open-book
- Chybějící zpětná vazba na články
- Studijní materiály byly "rozházeny" na více místech a nikde nebylo vše
- Na začátku příliš rychlý start
Na začátku jsem se cítila trochu zmateně, do tématu se rychle „vklouzlo“, chybělo mi uvedení do problematiky pro začátečníky. V prvních dvou týdnech jsem si tak dohlédávala informace mimo výuku. Jakmile jsem ale pochopila základ, byl zbytek předmětu jednoduchý, zajímavý a informačně přínosný. Vyučující se v průběhu semestru vraceli k již probraným tématům a poukazovali tak na souvislost a provázanost těchto témat. Pro lepší pochopení skvěle sloužili články spolužáků na platformě Medium. Moc se mi líbil i průběh zkoušky, jen je škoda, že jsem se podrobnosti o její formě dozvěděla v den jejího konání.
Další předměty prvního semestru refletuji zde. Závěrečnou reflexi studia najdete v článku KISK – reflexe, zpověď, díky, sbohem a šáteček, celkový přehled se nachází na stránce STUDIUM.
Pokud vám tento článek pomohl na cestě studiem nebo posloužil jako inspirace, budu ráda, když zůstaneme ve spojení a případné interakci.