ISKM03: Literatura, knihovní procesy a trh​

Předmět Literatura, knihovní procesy a trh byl zajímavou mozaikou různých perspektiv týkajících se kreativních průmyslů, zejména pak literatury.

Přednášky mi přinesly historický a filosofický exkurz do problematiky estetična, autorství a s ním se rodícího trhu. Na toto téma bylo později nahlíženo dnešní optikou. Bylo pro mě zajímavé aplikovat staré koncepty filosofa Bourdiera na dnešní kulturní fenomény a zamýšlet se například nad kultruní hodnotou Netflixu či izolepou přilepenému banánu.

Podstatné pro mě v předmětu bylo také téma změny, zamýšlela jsem se nad důsledky jednotlivých společenských změn, zejména těch technologických, na kulturu – například vliv nástupu elektronických knih či audioknih na tradiční čtenářství. Vnímání literatury jako „pouze“ jednoho z těchto průmyslů pro mě bylo užitečné, kontext dalších kulturních a kreativních průmyslů mi pomohl více pochopit, jak tyto společenské změny obousměrně fungují a jakou pozici v kontextu těchto průmyslů literatura má.

Historický a současný pohled na kulturní průmysly a jejich trh vyplnily v průběhu semestru přednášky věnované tématům historie knihovnictví, současných knižních procesů a klíčových dokumentů knihovnictví. Pro mě jako studenta, který přišel na KISK ze zcela jiného bakalářského oboru, tato část předmětu představovala či možná i suplovala jakýsi „Úvod do knihovnictví“. Měla jsem pocit, jako by se tím trošku vyrovnávaly mé vědomosti s ostatními studenty.

Ve výuce se vystřídali tři pedagogové, každý se díval na jednotící téma z jiné perspektivy, což předmětu dodalo interdisciplinární přístup. Takové nahlížení je jedním z typických rysů informačních oborů. Předmět tedy poukazuje na příklad mezioborové spolupráce. Vyučující na sebe přímo nenavazovali, proto jsem si musela spojovací linku najít sama, což mě vedlo k preciznějšímu přemýšlení o těchto tématech.

Kreativní výzvy

Výstupem z předmětu byla reflektivní esej a také splnění čtyř kreativních výzev. Ze seznamu dvaceti výzev bylo zpočátku těžké si vybrat, v pandemické době totiž bylo plnění obtížnější a vyžadovalo trochu více důvtipu a kreativity, než jindy. Z mého pohledu jsem se s tím však poprala dobře. Díky výzvám jsem si vyzkoušela něco, co bych za normálních okolností nejspíš nikdy neudělala, a především jsem pomocí výzev měla možnosti vnímat téma kreativity v různých souvislostech a kontextech, díky čemuž jsem se o dané problematice učila efektivněji.

O jednotlivých kreativních výzvách se můžete dočíst v následujícím příspěvku:

Čtyři kreativní výzvy tohoto semestru

Fotografie z jednotlivých výzev:

Přečteno

Hodnocení předmětu

Předmět nebyl mým primárním zájmem, profiluju se jiným směrem. Byl však „začátečník-friendly“, takže nebylo těžké do problematiky proniknout. Předmět pro mě byl přínosný a obohacující, rozšířila jsem si díky němu obzory a začala vnímat knihovny v kontextu dalších kreativních prostorů. Knihovny tak pro mě nejsou už jen centra vzdělanosti, ale vnímám i jejich kreativní potenciál.

Další předměty prvního semestru refletuji zde. Závěrečnou reflexi studia najdete v článku KISK – reflexe, zpověď, díky, sbohem a šáteček, celkový přehled se nachází na stránce STUDIUM.  

Pokud vám tento článek pomohl na cestě studiem nebo posloužil jako inspirace, budu ráda, když zůstaneme ve spojení a případné interakci.

Diskuze

Přejít nahoru