V tomto článku reflektuju předmět Informační vědy. Na začátku semestru jsem toho moc nevěděla, ukázaly se mé mezery kvůli chybějícímu bakalářskému studiu, postupně jsem ale do studia více vplula. Z probíraných témat mě nejvíce zaujala politika technologií, nejvíce jsem tápala v teorii činnosti. Níže v článku se dívám podrobněji na náplně jednotlivých lekcí. Mým úkolem v tomto předmětu byla tvorba dvou podcastů. Zvolila jsem témata personální informatika a informační gramotnost.
Předmět Informační vědy mě vtáhnul do základní problematiky vztahu technologií a společnosti. Dozvěděla jsem se něco o vzniku a vývoji oboru, jehož třemi hlavními prvky jsou lidé, technologie a informace, a poznala některá z témat, kterými se tyto vědy zabívají. Na pozadí většiny témat byla cítit provázanost sociálních a technických aspektů jednotlivých fenoménů, případně pak různé tenze a problémy, které kolem témat panují.
U tohoto předmětu jsem pocítila silněji než u jakéhokoliv jiného své mezery způsobené chybějícím bakalářským studiem. Příprava mi tedy u tohoto předmětu zabrala mnohem více času. Na poprvé jsem většině problémům moc nerozuměla, opětovné přehrání přednášek společně s četbou studijních materiálů však bylo velmi nápomocné a látku jsem nakonec ovládla, troufám si říct, výborně. Jednotlivá témata jsem částečně okomentovala v pozdější části tohoto článku.
Kromě závěrečné zkoušky byly předmětem hodnocení také podcasty. Tento úkol považuji za velmi osvěžující, protože seminárek se psalo až kam v dalších předmětech, toto byla opravdu příjemná změna.
Podcasty
Může se zdát, že pětiminutový podcast nebude na přípravu tak náročný jako seminární práce, opak je však pravdou. Tvorbě předcházela poměrně rozsáhlá rešerše a poté sepisování jednotlivých informací tak, aby dávaly smysl. U natáčení jsem se pak potkala se svým špatným časovým odhadem. Můj podcast nesplnil nejprve zadání, protože byla dvojnásobně dlouhý. Musela jsem proto část informací vyškrtat, nechtěla jsem ho však krátit o celých 50 % a tak jsem kromě vyškrtaných informací navíc zrychlila i tempo mluvy. V obou podcastech tak „ženu“ a jejich vzdělávací potenciál tak trochu drhne. Určitě by se hodila za některými větami pauza, aby posluchač stihl vše podstatné vstřebat. Byla jsem však omezená limitem a všechny zmíněné informace považovala za důležité.
1. podcast: Personální informatika
Podcast nejprve vysvětluje pojem informatika, respektive „nové typy informatik“, dále se soustředí na personální informatiku, která leží na pomezí informační vědy, počítačové vědy a osobní psychologie. Hovoří o hnutí quantified self, biohackingu a self-trackingu. Pokud nosíte chytré hodinky, měříte si spánek nebo si třeba v mobilu sestavujete svůj finanční report, mohl by pro vás být podcast zajímavý.
2. podcast: Informační gramotnost:
Podcast byl na téma „nové trendy v informačních vědách“. O tom, zda je či není informační gramotnost novým trendem, když je tu s námi už od sedmdesátých let, polemizuji hned na začátku. Dále ukazuji, jaké trendy se v tomto „trendu“ objevují, odpovídám na otázku, z jakého paradigmatu trend vychází, a jaká je dle mého názoru jeho budoucnost.
Probraná témata
Jak už jsem zmínila, všechna témata pro mě byla zcela nová. Pokusila jsem je zde seřadit podle toho, jak moc mě zaujala. Řazení je intuitivní, není děláno podle nějakých kritérií. Spíše je to pořadí toho, jak moc bych si dané téma chtěla vytáhnout u zkoušky.
- Politika technologií – nejlepší téma na samém konci semestru, štěpení na linii neoluddismus/extropiánství, porovnávání extropiánů s transhumanisty, etické zamýšlení se nad roboty, kyborgy, uploadingem. Nikdy mě nezajímalo sci-fi, hned po hororech je to ten nejhorší žánr. Aspoň jsem si to vždy myslela. Nyní pro mě ale bylo téma velmi zajímavé a nutilo mě se hluboce zamýšlet nad různými etickými, technologickými i politickými otázkami. Doufala jsem, že mi toto téma vyjde na zkoušku, protože jsem si ho nastudovala nejlépe a dokázala bych o něm hovořit sáhodlouze a s nadšením.
- i-školy – téma mě zajímalo hlavně proto, že se zabývalo tím, co informační vědy vlastně řeší, co je jejich tématem, jaká je jejich identita. Přednáška pro mě byla důležitá v základním zorientování se v oboru. A taky mi vnikla myšlenku, že kdybych měla více času (což bohužel nemám), ráda bych zkusila výměnný pobyt na některé z iSchools v USA.
- Socio-technické systémy – historický kontext paradoxu produktivity, kdy občas něco, co si myslíme, že nám práci ušetří, tak nám ji naopak značně zkomplikuje. Nahlížení na technologie ze sociální perspektivy mi přineslo zajímavý vhled a kontext do designu služeb.
- Infrastruktury – téma, které „není sexy“, ale John Oliver ho dokázal zatraktivnit. Téma o oblíbených inovacích a neoblíbených údržbách. Podstatu infrastruktur jsem se nejprve snažila pochopit na „hmotných“ a až poté na něj elektronických, virtuálních, vědeckých.
- Informatika – zde mi k oblíbenosti tématu pomohla hlavně nutnost tvorby podcastu na toto téma. To mě donutilo si zjistit o informatice více informací, přečíst více různých zdrojů a problematice skutečně porozumět. Téma jsem pak zároveň komentovala i na zkoušce.
- Sítě – téma užitečné především svým výrazným přesahem do dalších témat (infrastruktury, scientometrie, data, interdisciplinarita), zaujalo mě zjištění, že biologické, technické i sociální sítě můžou fungovat velmi podobně. Líbily se mi popisované experimenty o tom, kolik kroků je potřeba udělat, abychom se dostali k určité osobě/webu. A také jak síť vytvořit tak, aby odolala útokům.
- Data – z tohoto tématu mám respekt, data mi vždy připadala složitá. Líbilo se mi, že jsme probrali různá napětí, která okolo dat panují. Téma je důležitější než kdy dříve, stalo se čtvrtým vědeckým paradigmatem. Přínosným zjištěním bylo, že neexistují žádná syrová data, tudíž každé zkoumání je už od začátku částečně zkresleno.
- Scientometrie – o hodnocení vědy, o citacích, databázích, rejstřících, indexech. Bylo to zajímavé, nejvíce mě zaujala negativa jednotlivých metrik. Bohužel bylo toto téma více o memorování jednotlivých indexů a zákonů než nějaké nutnosti pochopení.
- Digitální humanitní vědy – asi nejjednodušší ze všech témat, seznámila jsem se se zajímavými a inspirativními projekty, dozvěděla se o výpočetním obratu a zajistila si nějaké argumenty pro podporu humanitních věd. Téma zařazuji na spodní část žebříčku, protože vlastně nebylo moc „challenging“ a asi by mě tolik nebavilo o něm při zkoušce mluvit.
- Interdisciplinarita – zprvu pro mě bylo těžké se v jednotlivých pojmech (cross, trans, inter, multi) zorientovat. Opět mě bavily tense a problémy okolo mezioborové spolupráce, samotné dělení na jednotlivé druhy mi však nepřišlo příliš záživné.
- Teorie činnosti – psychologická teorie vycházející z marxismu pro mě byla těžko uchopitelná, byla velmi abstraktní. Základy jsem pochopila, ale ocenila bych více konkrétních příkladů, abych mohla tvrdit, že tomu opravdu rozumím.
Hodnocení předmětu
- Uvedení do souvislostí KISK profilací
- Zajímavá témata
- Zkouška formou rozhovoru
- Tvorba podcastů
- Náročná povinná četba
- Podcasty se nehodnotily průběžně, ale až na konci
- Nejasnosti ohledně zkoušky
Předmět mi dal základy pro orientaci v oboru a povrchně jsem se mohla dozvědět o zajímavých tématech, kterými se mohu dále zabývat. Pro edTechovou profilaci mi nepřišel tolik užitečný, ale jsem ráda, že se nyní v celém oboru více orientuji. Četba byla náročná, texty byly někdy složité, dlouhé. Ale musím přiznat, že byly zároveň velice nápomocné k pochopení učiva. Zkoušky jsem se velmi bála, protože nebyla předem jasně daná její struktura či délka trvání. Zkouška začala s více než hodinovým zpožděním, čekání mě znervózňovalo. Samotná zkouška pak byla příjemná a vedená formou rozhovoru (nikoliv mého dlouhého monologu) a byla při ní zohledněna i má dosavadní práce v kurzu a mé zájmy ve studiu. Překvapilo mě však, že na zkoušce nebyl přítomný žádný svědek.
Další předměty prvního semestru refletuji zde. Závěrečnou reflexi studia najdete v článku KISK – reflexe, zpověď, díky, sbohem a šáteček, celkový přehled se nachází na stránce STUDIUM.
Pokud vám tento článek pomohl na cestě studiem nebo posloužil jako inspirace, budu ráda, když zůstaneme ve spojení a případné interakci.