Ve školním roce 2002/2003 v celostátním výzkumu žáků základních škol a gymnázií vyšla matematika jako nejtěžší předmět, z hlediska oblíbenosti se fyzika umístila na předposledním místě, poslední místo patřilo na gymnáziích chemii. Další zkoumání ukázalo, že důvodem pro neoblíbenost chemie je nezájem o tento předmět, jeho obtížnost či nepochopení jeho využitelnosti pro další studium. Žákům se naopak na chemii nejvíce líbí její experimentální část.



Z přírodovědných předmětů většinou vychází přírodopis jako jeden z těch oblíbenějších. I u něj by bylo možné vymyslet podobné příklady jako u doposud zmíněných předmětů. V dalším z provedených výzkumů žáci hodnotili nejméně zajímavé učivo symetrie a vzory na listech a květech. Právě přenesení se na takový list či květ a jejich zkoumání v nadživotní velikosti by mohlo takové učivo udělat zajímavějším. V tomto předmětu bych se dále už s využitím VR opakovala.


Shrnu-li to, ve VR vidím několik potenciálních uplatnění – jednak je to zatraktivnění učiva díky učení se hrou a zážitkem, dále umožňuje větší názornost a také pohled na méně přístupná místa, včetně pohledu mikroskopického. A svůj užitek zde může mít i trojrozměrný svět. Pokud odhlédnu od kázeňských problémů, které může VR způsobovat, (a vlastně také finanční, technické a prostorové náročnosti), vidím ji do budoucna jako skvělý prvek ve vyučování. Prvek – tedy jen doplněk, protože i tak je potřeba, aby žáci uměli pracovat v reálném světě.
Veroniko, máte obsáhlý a skoro systematický přehled a myslím, že se v něm potkávají vlastně dvě (protichůdné?) tendence: 1) Určitý Deweyho přístup – škola a předměty jsou k tomu, aby nás naučili rozumět světu, umět se s ním vypořádat. Což je spojené s tou fyzickou prací v laboratoři, ale i s tím paradigmatem větší atraktivity. 2) Já si myslím, že je tu ale ještě jedna rovina – velká většina mých spolužáků z fyziky pracuje na místech, kde dělají nějaké modely a abstraktní úvahy. Je jim docela jedno, zda modelují úrokové sazby nebo proudění v kapalinách. Fyzika a ty přírodovědné předměty jim daly schopnost velice abstraktně přemýšlet, řešit složité problémy tím, že najdou nějaký abstraktní model. Klíčová je tedy představivost, často vizuální. A zde si myslím, že může být VR super užitečné. Nebylo by zajímavé pracovat také s tímto rozměrem edukace?
Jako bývalému učiteli chemie a fyziky je mi ta představa nadmíru sympatická a variant využití by byl bezpočet a v mnoha oblastech. Obzvlášť se mi líbí představa zmíněného „laboratorního simulátoru“ jako přípravy na skutečné laborky. Možnost využití Funkce „Undo“ by mě nadchla a potěšila by mě i možnost bezpečně si vyzkoušet některé postupy, které se v praxi opravdu důrazně nedoporučují :-).