Děti a sociální sítě – rizika a příležitosti

Technologie jsou hnacím motorem společnosti a beze sporu ji silně ovlivňují. Vynálezy nastolující různé mediální éry v historii, ať už se jednalo o písmo, knihtisk či masová média, se odrazily ve společenských procesech i na vzdělanosti. Již od 20. let minulého století se sociologové, psychologové a mediální vědci intenzivně věnují výzkumům účinků jednotlivých médií na rozličné oblasti lidského života. Z edukačního hlediska čelila v 80. letech kritice televize, a to pro přílišnou pasivitu diváků vedoucí k menší kreativitě a horšímu zapamatování si informací – nehledě pak na další negativní vlivy, které mohou se vzděláváním souviset – například vliv televize na horší spánek a životosprávu, které se promítají do schopnosti učení. Dalším fenoménem ze světa médií, který dnes čelí významné pozornosti a kritice, jsou digitální technologie, především pak sociální sítě.

Na nebezpečí v podobě tzv. kybergroomingu neboli sexuálnímu obtěžování a zneužívání dětí upozornil na začátku roku 2020 film V síti a v české společnosti tak spustil debatu o nebezpečí sociálních sítí pro děti. To, že obavy nejsou neoprávněné, potvrzují i data – dle mezinárodního výzkumu EU KIDS ONLINE pomocí internetu téměř polovina českých dětí komunikuje s cizími lidmi, jedna pětina z nich se s nimi i sešla. Ne ve všech případech se jedná o sexuální predátory, i tak jsou však tato čísla alarmující. Z evropských států je navíc Česká republika „nejlepší“ v poměru dětí, které na sociálních sítích obdržely zprávu se sexuálním obsahem. V tentýž rok, ve který film V síti zpopularizoval otázku bezpečnosti používání internetu, uzavřela pandemická situace desítky milionů žáků z celého světa doma – odkázaných na vzdělávání právě za použití internetu. Téma používání digitálních technologií ve výuce a jejich vlivu na žáky je tak dnes aktuálnější než kdy dříve.

Již před svým uzavřením se školy musely potýkat s problémy, které s sebou používání digitálních technologií nese – například problematiku jejich nadměrného užívání. Mezinárodní výzkumná studie o zdraví a životním stylu dětí a školáků ukázala, že u dětí mezi 11. a 13. rokem se výrazně zvyšuje intenzita využívání sociálních sítích. Podle EU KIDS ONLINE trávilo v roce 2018 35 % českých dětí a dospívajících v průběhu školního dne 4 a více hodin online, 9 % dokonce 7 hodin a více. O víkendu se pak tento čas ještě zvyšoval. Nadměrné užívání digitálních technologií může vést k závislosti na „virtuálních drogách“ čili k tzv. netolismu. Závislý uživatel si není schopný určit čas začátku a konce aktivit strávených s digitální technologií. Závislost postupně vede k omezování jiných aktivit a zanedbávání svých povinností. Nadměrné užívání může také vést ke kyberšikaně. V roce 2019 bylo v České republice 15 % dětí ve věku 9 až 15 let obětí kyberšikany či jiné formy online agrese.

S užíváním digitálních technologií jsou spojena i další rizika – nejen bezpečnostní, ale i ovlivňující psychologický vývoj dítěte. Při vlastní praxi jsem se setkala s tendencí mnoha českých škol striktně zakazovat používání mobilních telefonů v době vyučování a v některých školách je přítomnost telefonů zakázána v budově školy úplně. Dnes naopak, kvůli distanční výuce, jsou žáci nuceni telefony či jiné technologie používat. Problémy a hrozby spjaté s využíváním technologií však s příchodem pandemie samovolně nezmizely. Kromě již dříve nastolených problémů spjatých s digitální érou se nyní v souvislosti s distanční výukou objevují i problémy nové – například otázka sebeřízeného učení, které přenáší velkou část odpovědnosti na studenta, ale i o sebeřízení v dalších aktivitách včetně vlastního vystupování v kyberprostoru, tedy řízení své digitální identity. Internetová identita může mít také smysl například u distančního vzdělávání, protože díky ní může učitel více poznat svého žáka. 

Současná situace nám tak ukazuje, že digitální technologie jsou dnes již neodmyslitelnou součástí našich životů, zejména pak i životů žáků, a že je proto potřeba naučit se je využívat správným způsobem – abychom posílili jejich pozitivní dopad a usnadnili si pomocí nich život, včetně vzdělávání, a zároveň eliminovali jejich negativní dopady. K tomu je potřeba kvalitní vzdělávání v oblasti této problematiky – a to nejen u žáků, ale i u jejich rodičů a u pedagogů. V tomto ohledu mohou být nápomocné knihovny jakožto vzdělávací instituce. Vzdělávací role knihoven je ukotvena ve strategických dokumentech na evropské i české úrovni. Jsou to právě knihovny, jejichž výzvou je držet krok s digitální dobou.

Jen samotné knihovny však dle mého názoru nestačí, s digitálními technologiemi musí držet krok i školy, ředitelé, pedagogové a zejména lidé, kteří zodpovídají za resort školství na národní úrovni – až když bude na národní úrovni dostatečné povědomí o nutnosti vzdělávat děti i dospělé v této problematice, může se systematicky a komplexně problém řešit. Do té doby si společnost bude muset vystačit s individuálními snahami knihoven či progresivních pedagogů.

BATELKOVÁ, Veronika. Děti a sociální sítě – rizika a příležitosti. Veronika Batelková – digitální portfolio [online]. 09.02.2021 [cit. rrrr-mm-dd]. Dostupné z: https://veronikabatelkova.cz/blog/deti-a-socialni-site-rizika-a-prilezitosti/

Esej vznikla jako závěrečný úkol do předmětu Pedagogická psychologie pro informační specialisty

Pokud vám tento článek pomohl na cestě studiem nebo posloužil jako inspirace, budu ráda, když zůstaneme ve spojení.  

Použité zdroje

Na většinu zdrojů je odkázáno v samotném článku formou odkazů, dále pak byly využity tyto publikace:

  • ČERNÝ, Michal. Pedagogicko-Psychologické Otázky Online Vzdělávání. vyd., Brno: Masarykova univerzita, 2018.
  • KRČMÁŘOVÁ, Barbora a kol.Děti a online rizika: sborník studií. 1. vyd. Praha: Sdružení Linka bezpečí, 2012.
  • SIEMINSKI, Sandy; MESSENGER, Julie; MURPHY, Sam. Case study: what supports students to improve their grades?. Open Learning: The Journal of Open, Distance and e-Learning, 2016, 31.2: 141-151.
  • SPARKS, Glenn. Media Effects Research: A Basic Overview (Mass Communication and Journalism). 5. vyd. Purdue University, 2015.

Diskuze

Přejít nahoru